Dear fellow forum members, I would like to remind you about the confidential nature of the documents the Centre made available for us, thus I ask of you to refrain from posting links to the documents provided, especially the SHORTLIST and the list of HOST COMPANIES on the public part of the forums.

Thank you

––– Airdawg

Romanian

For posts in other languages than English.

Each language has its own thread.

Moderators: yez, Ktrn

Airdawg
Joe Average
Has thanked: 51 times
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Romanian

Postby Airdawg » 10 Oct 2012, 16:56

Romanian language thread.

Bine aţi venit! :)
Airdawg
Joe Average

Romanian

Postby Airdawg » 12 Feb 2013, 00:57

chris wrote:Thanks(multam)

Clar. Ardelean de-al meu ești :D
chris

Romanian

Postby chris » 12 Feb 2013, 09:24

:D Nu prea, nascut in Banat/crescut in Moldova iar acum prin tari straine. Da' am colindat tara si sor prins mai multe de mine.
Am vazut ca vrei sa aplici la anu... iti recomand sa completezi formularu/scrisoarea de pe acuma. Eu m-am crucit cand am vazut diferenta intre formularul de acum si cel de acu 2 ani(cand am aplicat prima oara).
Airdawg
Joe Average

Romanian

Postby Airdawg » 12 Feb 2013, 17:21

Știu știu. Îs la curent. Țin o mică arhivă din documentele vechi de pe vulcanus. Lasă... multe nu s-or schimba până la anu'. M-aș putea apuca de scrisoarea de intenție, dar cum schimbă ăștia formularul de la an la an, îl completez degeaba pe ăsta de acum.

Spor la shortlisting :)

PS. Pentru mine, Banatul e tot în Ardeal :)
chris

Romanian

Postby chris » 12 Feb 2013, 18:52

Mai conteaza de unde acuma, doar cu toti nis facuti din acelasi aluat.
Multam, sper sa am mai mult noroc anu asta.
Eu am terminat scrisoarea/formularul din noiembrie... dar pana in ianuarie am tot modificat la ele.
Si credema nu exista "a incepe prea devreme".

Da sa vedem ceo fi peste 10 zile :D

Keeping my fingers crossed
Airdawg
Joe Average

Romanian

Postby Airdawg » 12 Feb 2013, 19:34

Știu.

Treaba asta bagă perfecționismul în oameni :))
chris

Romanian

Postby chris » 14 Feb 2013, 12:29

Asai.
Desi am fost pe departe, imbunatatire la mine mai exact. Si mis sigur ca mai schimbam cate ceva daca mai citeam odata aplicatia.
theapple
Formerly Shortlisted Member (13-14)

Romanian

Postby theapple » 01 May 2013, 15:33

Dar numai ardeleni sunt pe aici?
Airdawg
Joe Average

Romanian

Postby Airdawg » 01 May 2013, 18:31

Nò, clar! :D

Glumesc. Sunt bineveniți toți vorbitorii de limbă română.
theapple

Romanian

Postby theapple » 04 May 2013, 09:59

Salut! Ma numesc Marian si sunt in al doilea an de master la facultatea de Chimie, Universitatea Politehnica din Timisoara.
Airdawg
Joe Average

Romanian

Postby Airdawg » 04 May 2013, 10:48

Îmi pare bine. :)

Flavius. Anul III Calculatoare, Universitatea Petru Maior Tg. Mureş.
theapple

Romanian

Postby theapple » 04 May 2013, 14:35

Şi mie îmi pare bine. Am citit într-un post de-al tău că vrei să aplici pentru Vulcanus pentru seria care vine, 2014-2015. Ţin să te anunţ că, dacă treci de prima etapă de selecţie adică cea pe baza dosarelor şi eşti în aşa-zisul shortlist va trebui să scrii 1 sau 2 scrisori de motivaţie pentru fiecare companie pentru care optezi (maxim 2 firme).
Airdawg
Joe Average

Romanian

Postby Airdawg » 04 May 2013, 21:36

Crede-mă că studiez "problema" de ceva vreme. Am aflat de Vulcanus prin 2010. De atunci citesc la sânge tot ce găsesc legat de program: bloguri, forumurile din anii trecuţi, etc. Am strâns ceva documentaţie şi idei pentru ceea ce urmează. Mă gândesc că cea mai grea parte e cea de shortlisting, unde şansele sunt de ~1/10. Totuşi cred că dacă vin cu o scrisoare de motivaţie destul de bună, voi putea trece şi de partea de după shortlisting. Fiind prima oară când particip, de asemenea fiind undergrad, nu îmi fac prea mari speranţe, dar acumulez experienţă la debit ridicat, aşa că nu o să mă las până nu ajung în Japonia :D

Mulţumesc oricum de heads-up.

Tu nu ţi-ai primit răspunsul încă?
theapple

Romanian

Postby theapple » 04 May 2013, 22:17

Sunt in shortlist dar am primit un mail cum ca, compania pt care am optat s-ar putea sa doreasca sa programeze cu mine un interviu pe Skype, si nu se stie cand. Eu inca astept, sper sa fie de bine, daca nu ma indrept spre Tg. Mures ca mi-a spus un profesor ca s-ar putea ca o firma de acolo sa aibe nevoie de ing chimist.
Airdawg
Joe Average

Romanian

Postby Airdawg » 04 May 2013, 22:30

Dacă vii la Mureş, cel mai probabil o să aterizezi la Azomureş :D

Mult succes îţi doresc oricum :)
CapnJackSparrow
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Re: Romanian

Postby CapnJackSparrow » 31 Jan 2015, 01:46

Salut!

Bine v-am gasit! Airdawg, pana la urma ai fost sau nu in Japan?
Airdawg
Joe Average

Postby Airdawg » 01 Feb 2015, 03:00

Salut, Jack :)

Nu, n-am plecat încă. Iar după cum merg lucrurile, nu voi pleca nici anul ăsta.
CapnJackSparrow

Postby CapnJackSparrow » 01 Feb 2015, 12:49

Salut! De ce spui ca nu vei merge nici anul asta?

Eu sunt super entuziasmat pentru ca nu am mai vazut pe nimeni sa faca Inginerie Aerospatiala/Mecanica (ce-i drept suntem si putini pe forum - in total) si sunt destule posturi (cam 5-6).

Anul trecut care a fost problema? Poti povesti aici mai multe despre selectie?
Airdawg
Joe Average

Postby Airdawg » 02 Feb 2015, 23:32

Uite că cineva din Aerospace/Mechanical Eng. tocmai a făcut pontajul pe threadul de anul acesta. :P

Anul trecut am trecut de shortlisting și a trebuit să scriu două scrisori de intenție pentru două companii: prima, selectată de centru; cealaltă, aleasă de mine. După cum ai citit/observat, șansele ca dosarul tău să ajungă la a doua companie în procesul de selecție este foarte mic. M-am împăcat cu ideea de a participa pentru compania sugerată, deși aceasta era la prima participare (presupun, n-am văzut-o pe listele din anii trecuți; nici acum) și nu avea nici măcar rubrica descriere completată. Am așteptat un răspuns, dar în final centrul ne-a trimis câteva oferte noi. Asta în principiu înseamnă un singur lucru: unele companii s-au retras. Companiile intrate ulterior nu aveau nimic pe calificarea mea (gen Nikon/optică). În toamnă, după ce s-au lansat documentele de înscriere pentru ViJ 2015 a fost pusă și harta participanților sus. Întradevăr, compania la care trebuia să ajung (avea 2 locuri btw) nu era pe hartă.

Anul ăsta nu am trimis dosar. Am fost delăsător și am lăsat totul pe ultima săptămână. Asta mi-a fost fatal din cauza weekendului 17-18 Ian. În 19 am mers la secretariat să-mi ridic documentele, dar am luat țeapă (la fel ca anul trecut). Dragele mele secretare nu vor să elibereze documentul 7 în engleză (pentru care nu se acceptă traducere, bineînțeles) nici în ruptu' capului, iar decanul, ultima salvare, era ieșit din județ. Pe de asupra, profesorul meu a uitat de scrisoarea de recomandare peste weekend, ceea ce m-a împins la decizia de a anula participarea pe anul ăsta.

Oh well. Am destule jucării pentru anu' ăsta în laboratorul meu, deci n-o să fie un an degeaba.
CapnJackSparrow

Postby CapnJackSparrow » 03 Feb 2015, 09:29

Salut! Multumesc pentru informatii!

Eu am luat Bachelor Degree in Romania si facusem un semestru de Erasmus in Italia. Apoi m-am mutat la Master in Italia (unde facusem Erasmus). Eu am 2 probleme legate de aplicatie:

1. Scrisoarea de recomandare din partea unui profesor. Sunt doar de 1 an aici si nu am avut acelasi profesor la 2 materii. Cum ar putea sa ma cunoasca pe mine un profesor astfel incat sa scrie o scrisoare de recomandare? M-a ajutat o profesoara, dar a scris in ea doar ca am luat nota maxima la cursul ei si ca, deci, fac parte din top 5% stundenti. Varianta cu o scrisoare de recomandare din Romania pica din start, in Romania nu mi-a facut nimeni, niciodata scrisoare de recomandare - o scriam eu si ei semnau!

2. In Italia e la moda sa refuzi examenele la care iei note mici sau sa ai restante. De exemplu: cei mai buni (adica cei cu cele mai mari note) studenti dau 2 examene din 3 (cam 3-4 discipline are un semestru) in sesiune si eventual mai dau 1 in sesiunea de restante din toamna. Sunt in aceeasi situatie - am refuzat si eu un examen si unul l-am picat (din 6). Pe foaia mea matricola nu scrie ca am picat examenele, dar e clar ca ceva e in neregula pentru ca nu am 60 de credite. Oare cum vor cuantifica cei din Comisia de evaluare treaba asta?

Pe site-ul UE-Japan Center... sunt cateva posturi pentru Inginerii Mecanici/de Aeronave, dar 2 posturi sunt clar de Aerodinamica. Eu sper ca vor alege Ingineri de Aeronave pentru posturile alea. Sunt foarte optimist pentru ca Lucrarea mea de Licenta a fost pe Aerodinamica si sper ca asta o sa-mi aduca un plus!
CapnJackSparrow

Postby CapnJackSparrow » 26 Feb 2015, 18:08

Salutare, Airdawg! Man, voiam sa te intreb de unde ai facut rost de Medical Fit Note anul trecut! Eu am luat o adeverinta de la medicul de familie (d-aia 12 cm x 17 cm) si am tradus-o, dar pe aia scria doar ca sunt apt medicat. Am cautat zilele astea ceva legat de MEXT Scholarship si pe site-ul Ambasadei Japoniei am gasit un formular medical care trebuia completat de medicul de familie, dar era destul d
e mare (gen 1 pagina) si avea destule date: masa, inaltimea, grupa sanguina, etc.. Tu cum ai facut anul trecut?

Desi nu am fost short-listed, as vrea sa ajut comunitatea sa evolueze, astfel incat in anii viitori sa fie mai usor de inteleg acest proces.

Pe mine ma enerveaza ca vin unii pe forum sa intrebe chestii, etc., dar nici de-ai dreaq nu scriu in lista aia pentru ce Placement-uri au fost short-listed. Eu sunt foarte curios cine rahat merge anul asta pe pozitia 4-11 (eu cam doar pe aia mizam) si sa stiu daca a fost mai bun decat mine sau e la ghici.

Au fost super, super multi spanioli selectionati anul asta! Ce mama dreaq fac asa, ma, de sunt asa de buni? Se plang mai multi pe aici legat de treaba asta!

P.S.: Theapple, ai putea sa revii pe forum si sa impartasesti putin din experienta ta!
Airdawg
Joe Average

Postby Airdawg » 28 Feb 2015, 22:56

Aaaahahahahahaaa. Spaniolii sunt mulți pentru că sunt printre cei mai buni. Deci serios, am prieteni veniți din Spania cu Erasmus care sunt doxă. Am avut nu demult un interviu la o companie internațională "mare" – jumate din intervieweri, tehnicienii, erau toți spanioli și toți erau de top. Deci nu te mira. :)

Despre certificatul medical: Anul trecut am trimis o adeverință normală (A6, stil motivare) pe care scria că sunt clinic sănătos și că nu sunt în evidențe cu boli cronice sau tulburări neuropsihice. Asta am luat-o frumos și am tradus-o în word și am adăugat-o la dosar.

Cât despre partea cu lista, fiecare are libertatea de a se trece sau nu pe listă. E dreptul fiecăruia să-și țină opțiunile private. Până la urmă și centrul pune un accent deosebit pe privacy și pe discreție. Dacă nu se anunță nimeni până în iulie, ca să vezi cine a mers pe opțiunea ta, va trebui să aștepți până în noiembrie când lansează centrul harta, iar cu harta posibil să nu faci mai nimic. Poți vedea pe listele de anul trecut câți s-au trecut, iar din ăia câți au fost selectați (din 45 de locuri). Stai liniștit, că sigur sunt cel puțin 2 pe locul ăla. Centrul ia în considerare multe aspecte când face shortlistingul.
Last edited by Airdawg on 28 Feb 2015, 23:03, edited 1 time in total.
Reason: Am vrut să pun un template, dar un BSOD m-a împins să mă trag pe abraziv.
CapnJackSparrow

Postby CapnJackSparrow » 28 Feb 2015, 23:47

Salut! Eu nu te contrazic! Eu nu cunosc multi studenti spanioli, dar aia 2 pe care ii am eu un in serie au note foarte mari, dar copiaza pe rupte (eu nu am copiat niciodata in Italia).

Eu am fost ratat! Am tradus adeverinta aia medicala, am dat o gramada de bani!

Absolut ca fiecare e liber sa faca ce vrea, dar se presupune ca noi aici suntem o comunitate si ne ajutam unii pe altii. In schimb sunt unii care au fost short-listed, s-au alaturat acum 5 zile forumului, au intrebat ce avea de intrebat si dup-aia au disparut fara sa aduca nicio contributie comunitatii, nici macar nu s-au prezentat. Sunt multi printre noi care vor sa stie ce parcurs academic au avut cei selectati ca pe viitor sa aiba o aplicatie mai buna!

Tu ce faci, la anul "mai bagi o fisa"? Eu ma gandesc serios sa iau un PhD ca sa mai fiu eligibil 3 ani pentru acest proiect! Eu sunt foarte atras de Japonia si asta mi se pare ca ar fi singura sansa ca sa ajung acolo ca Intern, altfel cred ca e destul de greu. Cel putin eu nu am gasit alta solutie!
Airdawg
Joe Average

Postby Airdawg » 01 Mar 2015, 15:21

Hint: Sesiunea viitoare, tradu-ți singur toate documentele necesare. Dacă o faci cum trebuie, va fi un plus la shortlisting.

Eu unu mai am o încercare pe masterul ăsta, pe care o să am grijă să o iau în ianuarie. Acuma dacă iese, bine, dacă nu, cel mai probabil voi începe un al doilea master sau un PhD. Ideea de PhD nu mă încălzește prea tare. Nu vreau să intru în educație. Am ținut câteva laboratoare și consider că mi-o ajuns.

Am totuși încredere că voi reuși la anu'. Am acumulat mult mai multă experiență de anul trecut și am participat în mai multe proiecte. Până la urmă nu contează ce note ai, pentru a participa (am destule examene trecute din a doua sau a treia, cu 5) contează nivelul de interes, curiozitate, implicare și abilitatea de a te integra. Astea te aduc în shortlist și mai departe în selecție.
CapnJackSparrow

Postby CapnJackSparrow » 01 Mar 2015, 16:40

Salut! Deci sa inteleg ca si tu esti chitit pe acest program si ca esti dispus sa iti prelungesti studentia pentru a putea aplica in continuare! Pai in cazul acesta va trebui sa discutam in detaliu aplicatia pentru sesiunile viitoare!

Acum am terminat si eu examenele din acest semestru si o sa ma implic mai mult aici pe forum ca sa clarificam niste chestii!

Poti sa exemplifici la ce te referi cand spui ca ai acumulat mai multa experienta?
CapnJackSparrow

Postby CapnJackSparrow » 17 Jan 2016, 16:05

Salutare! A mai aplicat cineva pentru aceasta sesiune de Vulcanus?
Airdawg
Joe Average

Postby Airdawg » 25 Feb 2016, 20:51

Heh... alte vremuri...

Return to “Non-English Forums”